Trophy Results 2017

Our AGM and awards evening at Penrith Golf Club was well attended and a fun night was had by all. Pictures to follow... keep an eye out on the gallery and facebook page. 

 

Well done to all our members and their horses in 2017

and look forward to next season!!

 

Distance Trophies for the Horse ( belonging to or competed by full members only )

 

Annual Distance Trophy ( PR, CR and ER kms )

  • 1st Mill Starlight Julie Banks 659kms
  • 2nd Rusadia Ann Speirs 509.3 kms
  • 3rd Feagh Antonio Emma Harris 496kms
  • 4th Howards Express Grace Trueman 494kms

 

Competitive Rides Trophy ( highest total CR kms )

  • 1st Mill Starlight Julie Banks 496kms
  • 2nd Feagh Antonio Emma Harris 455kms
  • 3rd Howards Express Grace Trueman 256kms
  • 4th Lloyd Cody Ritson 226kms

 

Endurance Rides ( highest total ER kms )

  • 1st Mill Starlight Julie Banks 83kms

 

Pleasure Rides Trophy ( horse not to have started in a competitive ride )

  • 1st Jumanji Cheryl Wallace 444kms
  • 2nd Napolitano Itala Amanda Carson 235kms
  • 3rd Indian Ra Liz Campbell 225kms
  • 4th Shannon Andy Braithwaite 189kms

 

Dalebeck Yanetta Trophy ( PR CR and ER kms for a horse in its first season )

  • 1st Howards Express Grace Trueman 494kms
  • 2nd Lloyd Cody Ritson 481kms

 

Woody Trophy (14.2 and under highest CR and ER kms )

  • 1st Lloyd Cody Ritson 226kms

 

Veteran Horse Trophy ( 18 years and above PR CR and ER kms )

  • 1st Mill Starlight Julie Banks 659kms
  • 2nd Napolitano Itala Amanda Carson 235kms
  • 3rd Indian Ra Liz Campbell 225kms
  • 4th George Freda Crossman 90kms

 

Points Trophies for the horse ( belonging to or competed by full members only )

 

Rom and Biddy Cup ( points for best 10 CR and ER rides. Must have started in 10 or more rides )

  • 1st Mill Starlight Julie Banks 1108.5 pts
  • 2nd Feagh Antonio Emma Harris 761pts

 

Solway Cloudy Trophy ( best 5 CR and ER rides of any distance where horse has started in 9 rides or less )

  • 1st Marcus ibn Gayet Jean Gilbert 310pts
  • 2nd Howards Express Grace Trueman 292.5pts
  • 3rd Tannasg Dancing Diva Penny Pearce 277.5pts
  • 4th Lloyd Cody Ritson 275pts

 

Leesview Stud Trophy ( best 10 rides where horse has only started in rides of 50kms or less )

  • 1st Howards Express Grace Trueman 432.5pts
  • 2nd Lloyd Cody Ritson 347.5pts
  • 3rd Rusadia Ann Speirs 186pts
  • 4th Croftys Springtime Frost Julie Banks/Will Gates 97.5pts

 

Holman Trophy ( ER points )

  • 1st Mill Starlight Julie Banks 302pts

 

First Season CR s ( novice horses not progressed to open in this their first competitive season )

  • 1st Howards Express Grace Trueman 432.5pts
  • 2nd Lloyd Cody Ritson 347.5pts

 

Dalebeck Dancer Trophy ( best 10 CR s where horse has started in at least 1 ride of over 50kms )

  • 1st Mill Starlight Julie Banks 856.5pts
  • 2nd Feagh Antonio Emma Harris 767pts
  • 3rd Marcus ibn Gayet Jean Gilbert 310pts
  • 4th Tannasg Dancing Diva Penny Pearce 277.5pts

 

Trophies for Riders

 

Associate Members Trophy

  • 1st Keeloges Shamoah Jenny Kidd 328kms
  • 2nd Lady Eleanor Sue Chambers 150kms
  • 3rd Croftys Springtime Frost Will Gate 90kms
  • 4th Tabara Annette Dixon 79kms

 

Junior Rider Trophy ( PR s )

  • 1st Cody Ritson 255kms

 

Junior Rider Trophy ( CR s)p

  • 1st Cody Ritson 226kms

 

Elliot Trophy ( male rider kms )

  • 1st Will Gate 90kms
  • 2nd Ian Lancaster 70kms

 

Veteran Rider Trophy ( riders 60 years or over )

  • 1st Jean Gilbert 303kms
  • 2nd Amanda Carson 235kms
  • 3rd Liz Campbell 225kms
  • 4th Andy Braithwaite 189kms

 

Pot Luck Pairs

  • 1st Grace Trueman / Cody Ritson 1255kms
  • 2nd Barbara Jordan / Julie Banks 800kms
  • 3rd Emma Harris / Penny Pearce 723kms
  • 4th Margaret Plank / Ann Speirs 570kms

 

Competent Crew Rosettes

  • Wendy Ritson
  • Richard Speirs

 

Trophies for horse or pony by Type

 

Fathers Folly Trophy ( coloured horse )

  • 1st Feagh Antonio Emma Harris 496kms
  • 2nd Lloyd Cody Ritson 481kms
  • 3rd Mr Boue Jangale's Ian Lancaster 70kms
  • 3rd Even Worse Jane Armstrong-Lancaster 70kms

 

Native Breeds Trophy

  • 1st Shannon Andy Braithwaite 189kms
  • 2nd Lownthwaite Cameo Fiona Carradus 122kms
  • 3rd Thornville Prince Sue Webster 110kms
  • 4th Townend Dillon Margaret Plank 61kms

 

Thoroughbred Trophy

  • 1st Nigwell Forbees Amanda Sim 276.3kms
  • 2nd George Freda Crossman 93kms

 

Part Bred Arab

  • 1st Indian Ra Liz Campbell 225kms
  • 2nd Croftys Springtime Frost Julie Banks/Will Gates 181kms
  • 3rd Whitecrofts Regality Barbara Stephenson 57kms
  • 4th Lemor Exige Barbara Stephenson 17kms

 

Arab Trophy

  • 1st Mill Starlight Julie Banks 659kms
  • 2nd Rusadia Ann Speirs 509.3kms
  • 3rd Jumanji Cheryl Wallace 444kms
  • 4th Marcus ibn Gayet Jean Gilbert 286kms

 

Other Breeds and Crossbreeds

  • 1st Howards Express Grace Trueman 494kms
  • 2nd Keeloges Shamoah Jenny Kidd 328kms
  • 3rd Napolitano Itala Amanda Carson 235kms
  • 4th Lady Eleanor Sue Chambers 150kms

Cumbria EGB Mileage Rosettes 2017

 

  • Picanini Jacana 100
  • Tia Marieah 100
  • Lownthwaite Cameo 100
  • Lloyd 100, 200, 300, 400
  • Howards Express 100, 200, 300, 400
  • Whitecroft Regality 200
  • Nigwell Forbees 200, 300, 400
  • Tabara 300
  • Townend Dillon 400
  • Lady Eleanor 400, 500
  • George 500
  • Feagh Antonio 1000
  • Rusadia 1000
  • Napolitano Itala 2500
  • Jumanji 3000
  • Mill Starlight 3000, 3500
  • Rilletta 6000